به گزارش واحد اطلاع رسانی بینش مطهر همایش یک روزه جریان شناسی سیاسی تاریخ معاصر ایران با تدریس سید مجتبی عزیزی، عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) و با حضور گسترده دانشجویان و اقشار مختلف، برگزار شد.

 

 

عزیزی استاد معارف اسلامی، مدرس جریان شناسی سیاسی و تاریخ تمدن و مباحث مهدویت و استاد روش تحلیل سیاسی و تبیین نظریات سیاسی و تاریخی در ایران و نظریه ولایت فقیه است.

در این همایش به بحث جریان شناسی در 4 کارگاه پرداخته شد، سید مجتبی عزیزی در ابتدا با تقسیم‌بندی تاریخ ایران به سه دوره باستان، میانه و معاصر به تبیین معنای جریان شناسی پرداخت و اظهار کرد: جریان شناسی از یک منظر به معنای بخشی از تاریخ معاصر بوده که هنوز در حال رخ دادن است، از طرفی در معنای دوم جریان شناسی یعنی حوادث ادامه‌دار که حوادث بعدی را به دنبال خود می‌آورند و در معنای سوم جریان شناسی شناخت احزاب و گروه‌های سیاسی و اقدامات آن‌ها است.

وی با اشاره به اینکه زندگی آینده همه ما به بحث جریان شناسی ربط دارد، افزود: جریان شناسی در سه سطح سیاسی، فرهنگی و فکری تعریف می‌شود و این سه سطح سه برش از یک اتفاق هستند.

عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) در ادامه با اشاره به اینکه در اکثر دانشگاه‌های جهان جریان شناسی تدریس نمی‌شود، خاطر نشان کرد: بهترین حالت برای دولت‌ها این است که مردم از سیاست سر درنیاورند، حتی در یکی از دانشگاه‌های آمریکا طی انجام یک نظرسنجی از دانشجویان علوم سیاسی درباره جنگ ایران و عراق، این‌ها فرق بین ایران و عراق را نمی‌دانستند.

عزیزی با اشاره به این صحبت که سیاست را یک علم تخصصی می‌دانند، بیان داشت: تخصصی بودن سیاست درست است ولی مردم هم باید سیاست را بدانند و سیاست زده بودن غلط است.

وی به اهمیت آموزش سیاست به عموم پرداخت و گفت: باید خوشحال باشیم که مردم ما دغدغه مسائل سیاسی را دارند، ولی اگر در مواردی دیده می‌شود که سطح تحلیل مردم پایین است، به این دلیل است که چیزی را که احساس می‌کنند به آن نیاز دارند، روشش را نمی‌دانند.

عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) تبیین کرد: جریان شناسی سیاسی به تحولات سیاسی در حال رخ دادن می‌پردازد و سیاست بخشی از زندگی است، مگر می‌شود مردم سبک زندگی خاصی را دنبال کنند و سیاست از آن متأثر نشود.

عزیزی با اشاره به اینکه شروع مباحث سیاسی محل فوران خوش‌آمدها و بدآمدها و عرصه عصبانی شدن است، گفت: برای جلوگیری از آسیب‌های این مسأله باید تلاش کنیم که مستند حرف بزنیم و به چیزهایی استناد کنیم که طرف مقابل هم قبول داشته باشد، از طرفی داشتن استدلال و منصفانه عمل کردن نیز به جلوگیری از آسیب‌ها کمک می‌کند.

وی در تعریف منصفانه عمل کردن بیان داشت: منصفانه به معنای اصطلاحی در فلسفه اخلاق مدنظر است و این به این معناست که از عمل افراد طوری برداشت کن که اگر خودت این عمل را انجام داده بودی، انتظار چنین برداشتی را از دیگران داشتی، البته با این توجیه قصد گول زدن خود را نداریم، بلکه می‌خواهیم فضا را آرام کنیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) با اشاره به لزوم آموختن تحلیل سیاسی، اذعان کرد: تحلیل سیاسی غیر از دانش سیاسی است و بخشی از آن مهارت و تمرین است، همچنین تحلیل سیاسی نیازمند یک فرآیند مفصل است که نیاز به طی روال با همراهی استاد دارد.

عزیزی ادامه داد: جریان شناسی از سنخ کارهایی است که با کتاب حل نمی‌شود، چرا که هر کتابی به زودی کهنه می‌شود چون حوادث هنوز در حال رخ دادن هستند، البته ریشه شکل‌گیری جریان‌ها را می‌توان از کتاب‌ها درآورد.

وی در ادامه بیان داشت: برای جریان شناسی سیاسی ایران سه سطح از تحلیل را می‌توان ارائه داد و در بحث بر اساس تحلیل از سطح زمانی تحلیل به سه دسته بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت تقسیم می‌شود و ما در اینجا از تحلیل میان مدت شروع می‌کنیم.

در ادامه کارگاه‌های این همایش، مدرس جریان شناسی سیاسی و تاریخ تمدن و مباحث مهدویت به تبیین تقسیم‌بندی انقلابیون در گروه‌های چپ، راست و یاران امام در دهه 40، 50 و 60 پرداخت و از افراد و جریان‌های منتسب به این تقسیم‌بندی‌ها و تحولات این گروه‌ها و نسبت آن‌ها با انقلاب و رخدادهای انقلاب سخن گفت.

وی در پایان به لزوم انقلابی بودن اشاره کرد و تأکید داشت: راه مقاومت و در راه بودن انقلابی ماندن است.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد