سید محمدصالح هاشمی گلپایگانی، ظهر امروز در جمع روحانیون در دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان، با بیان اینکه یکی از راه‌های تحلیل پدیده‌ها توجه به علت وقوع آن‌ها است ابراز کرد: چهار عامل برای وجود هر پدیده‌ای مد نظر است که شامل عوامل بیرونی، غایت پدیده‌ها، ماهیت پدیده‌ها وصورت ظاهر آن‌ها است.

وی در رابطه با روش تحلیل وقایع و پیش‌آمدها اظهار کرد: هر پدیده بر اساس علت فاعلی، علت غایی مادی و صوری تحلیل می‌شود.

ناامیدی دشمنان خارجی از مسلمانان وعده خداوند است/ همه هراس ما از منافقان داخلی است

رئیس مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی، با اشاره به رخدادهای روز غدیر خم، تصریح کرد: 10 سال از انقلاب پیامبر گذشته و خدا مژده می‌دهد که دیگر نگران دشمنان خارجی نباش اما در ادامه می‌فرماید از دشمن درونی بترس از این رو رسول اکرم(ص) فرمودند: من از نفاق خواص و جهل عوام هراس دارم.

نفاق خواص و جهل عوام علت العلل همه فتنه ها است/ روشنگری در مسیر رفع جهالت مردم راه‌حل مقابله با فتن آخرالزمان

وی با بیان اینکه اگر هر فتنه ای در عالم اسلام اتفاق افتاد و می افتد محصول این دو عامل(نفاق خواص و جهل عوام) است اشاره کرد: آن موقعی که منافقان زیرک بر گرده مردم سوار می‌شوند قطعا فتنه بروز می‌کند و تنها راه‌حل مقابله با آن بالا بردن آگاهی مردم و رفع جهالت آن‌ها است چراکه اگر بینش مردم افزایش یابد فتنه‌ای رخ نمی‌دهد و اگر جهل مردم نباشد منافقان داخلی ابزاری برای سواری کشیدن از مردم نخواهند داشت.

این مدرس دانشگاه با تاکید بر این مهم که معنای بصیرت صرف دانستن و آگاهی نیست، مطرح کرد: گاهی آنقدر اطلاعات زیاد می‌شود که قوه تحلیل کاهش می‌یابد بنابراین معنای بصیرت با کسب اطلاعات تفاوت دارد و به طور کلی بصیرت یعنی حرکتی انجام دهید که وقتی ولی زمان از حرکت شما مطلع شد شما را تحسین کند.

هاشمی افزود: بصیرت یعنی اگر ما دارای یک نظام فکری و اصول باشیم، براساس اصول مشخص بتوانیم مصداق‌هایی را تشخیص و عمل کنیم که آن ملاک‌ها همان معیارهایی است که ولی زمان معرفی کرده است  واین امر امکان پذیر نخواهد بود مگر اینکه با بالا بردن معرفت، متغیرات را بر اساس اصول رقم بزنیم.

وی با اشاره به اینکه جامعه وقتی می‌تواند مصون از فتنه باشد که اهل علم، معرفت و پایبند به اصول اساسی باشد اذعان کرد: جامعه ای که رسانای شایعات باشد و فهم خود را بر مبنای مفاهیم انسانی قرار ندهد باید نگران بروز فتنه باشد چنانکه با این جامعه امیرالمومنین هم نتوانستند حکومت کنند چراکه این جامعه تحمل پذیرش ظرف وجودی ایشان را نداشتند.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی، در رابطه با زمان تحقق ظهور حضرت مهدی و شرایط لازم برای پایان غیبت ایشان، تاکید کرد: ظهور حضرت مهدی(عج) زمانی اتفاق می‌افتد که حضرت در جامعه ای ورود کنند که مثل جدشان خانه نشین نشوند و بشریت از غیبت به بصیرت ظهور برسد.

وی در توصیه‌ای به طلاب و استادان حوزوی و دانشگاهی عنوان کرد: بزرگترین نقش ما در جامعه امروز ایجاد معرفت است براین اساس ما نمی‌توانیم راه دیگری را بپیماییم بدون اینکه تلاش فرهنگی و بصیرتی داشته باشیم.

این مدرس دانشگاه در تبیین حرکت دشمنان برای ایجاد فتنه تشریح کرد: دشمن باید تلاش کند که پیوند بین جهالت عامه و نفاق خواص ایجاد کند براین اساس موفقیت ما در این جنگ امکان ندارد مگر اینکه از سلاح های اندیشه و اخلاق عملی استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه ما هرچقدر پول، رسانه و تجهیزات هم داشته باشیم تا سلاح فکری نداشته باشیم به جایی نمی‌رسیم تاکید کرد: ایمان با زور ایجاد نمی‌شود و امکان ندارد ما آنقدر درگیر کار اجرایی شده باشیم که وقت روشنگری نداشته باشیم و مردم از ما تبعیت کنند بر این اساس اولین و مهم‌ترین وظیفه ما روشنگری است.

هاشمی با اشاره به اینکه اولین گرفتاری ما پیوند جهل و نفاق است توصیه کرد: ما دائما در تحلیل‌ها مردم را از دشمن خارجی بترسانیم چراکه اگر تمام اسرائیل و آمریکا و اروپا علیه ما متحد شوند ولی در داخل مسئولان و خواص ما سالم باشند، دشمنان هیچ ضرری نمی‌توانند به ما برسانند.

رفاه‌زدگی مسئولان عامل اصلی فتنه اخیر است/ محرومان شکاف طبقاتی را تحمل نمی‌کنند

وی در رابطه با عامل فاعلی فتنه های اخیر، تصریح کرد: فاعل یک مشکل درونی است که عامه مردم درگیر آن هستند براین اساس در فتنه اخیر، یکی از گرفتاری‌هایی که مردم را درگیر می‌کند و ممکن است فتنه‌آفرین باشد این است که امروز اگر قشر محروم جامعه که در طول تاریخ یاران پیامبران بوده اند بر اثر نارسایی‌هایی نتواند خودش را قانع کند که در مسیر حقانیت سختی می‌کشد و احساس کند که از طرف بالا(ارکان نظام) پیامی دریافت نمی‌کند به اعراض از این حکومت روی خواهد آورد.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی افزود: وقتی مستضعفان ببینند مسئولان مدام ساز نداری کوک می‌کنند و اوضاع کشور را به لحاظ اقتصادی بحرانی نشان می‌دهند اما خودشان در خانه‌های میلیاردی زندگی می‌کنند و برای خود و آشنایانشان حقوق‌های نجومی تصویب می‌کنند دیگر حاضر به تحمل رنج محرومیت نخواهند بود، براین اساس زمانی که محرومان از زیر بار نظام شانه خالی کنند پایه های این نظام به تزلزل در می‌آید از این رو حضرت امام فرمودند: یک موی کوخ نشینان را به کاخ نشینان نمی دهیم چراکه کوخ نشین ها دل به دنیا نبسته اند و همواره برای جهاد و قیام آماده اند.

وی با بیان اینکه در جریان فتنه اخیر قشر مستضعف جامعه برانگیخته شده‌اند، خاطرنشان کرد: این در حالی است که فتنه های گذشته از دانشگاه ها آغاز می شد ولی امروز فتنه در شهرستان های محروم بروز کرده است چراکه این قشر در دولت گذشته خدماتی را مشاهده کرده و جماعتی که به دنبال شورش قشر محروم بوده اند با روی کار آمدن این دولت و عدم توجه به محرومان، آن‌ها را علیه نظام شورانده اند.

جوانان قشر محرک و آتش‌بیار جامعه هستند/ اگر جوانان در حرکت‌های مثبت بکارگیری نشوند اسیر فساد خواهند شد

این مدرس دانشگاه پیرامون تاثیر جوانان به عنوان یکی از بال‌های فتنه انگیزی با بیان اینکه جوانان قشر محرک و آتش بیار جامعه هستند تاکید کرد: اگر جوانان را در حرکت های مثبت به کار نگیریم او این نیروی محرکه جوانی را در جنبه های منفی به کار می‌گیرد از این رو همواره دیده‌ایم که رهبری بر اشتغال جوانان تاکید دارند چراکه جوان بیکار همچون بمب دست ساز بالقوه ای است که درصد قابل توجهی از او به فساد و جنبه های منفی گرایش پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه وجود جوان بیکار تحصیل‌کرده به مراتب خطرناکتر از بیکاری جوانان بیسواد گذشته خواهد بود یادآور شد: ما در کشور چند میلیون جوان تحصیل کرده بیکار داریم و اینجا است که این جوان خود را در مقابل نظام می‌بیند و می‌گوید چرا نباید فریاد بزنم در حالی که عمر خود را صرف تحصیل علم کرده‌ام و امروز حتی از ساده‌ترین شغل هم بی‌بهره هستم.

هاشمی با اشاره به اینکه یکی دیگر از تهدیدهای جامعه افرادی هستند که به جنبه‌های منفی گرایش پیدا کرده اند تشریح کرد: امروز آمار افراد معتاد در جامعه ما نگران کننده است و این بدین معنا است که نظام فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی ما میلیون ها نفر را نتوانسته تحت پوشش قرار دهد.

وی در خصوص چرایی خطر آمار زیاد محرومیت در جامعه کنونی اظهار کرد: اگر امروز تعداد محرومین بیشتر از اول انقلاب باشد مردم این آمار و ارقام را با دوران طاغوت قیاس می‌کنند و همه را از چشم نظام اسلامی می‌بینند و در یک کلام مردم نسبت به اسلام و حکومت دینی بدبین خواهند شد.

فساد اخلاقی و اقتصادی عامل شورش علیه همه خوبی‌ها است

رئیس مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی با بیان اینکه اگر نتوانستیم مشکلات اخلاقی را حل کنیم دچار یک فاصله اخلاقی با مردم خواهیم شد عنوان کرد: مردم اگر در اثر فقر به گناه بیفتند  مقصر فساد را خدا می‌دانند و با شورش علیه خدا بر همه خوبی‌ها یورش می‌برند چنانکه در حادثه کربلا یکی از عوامل شورش علیه امام، مفاسد اقتصادی و اخلاقی بود یعنی شکم این افراد از حرام پر شد و در اثر این حرامخواری مردم به فساد اخلاقی مبتلا شدند و این مفاسد کار آن‌ها را به جایی رساند که بر علیه ولی خدا شمشیر کشیدند و او را به قتل رساندند.

وی با اشاره به مشکلات تربیتی و اخلاقی  که امروز در آموزش و پرورش کشور وجود دارد، تاکید کرد: نمی توان مسائل غیر اخلاقی را در مدارس مطرح کرد و آن را به عرف جامعه تبدیل کرد بعد تحصیل کرده چنین مدارسی را یاران انقلاب خواند.

کمرنگ شدن نظام خانواده عامل انحطاط جوانان امروز

این مدرس دانشگاه، با بیان اینکه بعد از انقلاب نقش نظام خانواده در جامعه کمرنگ شده، مطرح کرد: در زمان شاه یک خانواده فرزندانش را جمع می‌کرد و آن‌ها را از دام‌های فساد برحزر می‌داشت اما انقلاب که شد خانواده‌ها فرزندان خود را رها کردند و آن‌ها را به دست صداوسیما و آموزش و پرورش سپردند غافل از اینکه این صداوسیما را همان افرادی اداره می‌کنند که قبل از انقلاب در آن حضور داشتند و امروز صرفا با یک ظاهر انقلابی همان مبانی گذشته به جامعه القا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه امروزدر نجف و کربلا یک بدحجاب وجود ندارد افزود: این در حالی است که حجاب در این شهرها اجباری نیست، بلکه حفظ حجاب و حیا در این جوامع به این علت است که هنوز نظام خانوادگی شان خودش را ایفا می‌کند.

هاشمی با تاکید بر این مهم که اگر نظام خانواده نقش خود را ایفا نکرد، انواع فسادها گریبان همین جوان هایی را می‌گیرد که یک روز هم زمان شاه ملعون را درک نکرده اند افزود: امروز با یک پدیده قابل تامل روبرو هستیم که عمده افرادی که در شورش‌ها حضور دارند همین افراد کم‌سن هستند که تربیت شدگان در درون نظام ما هستند اما فضای مجازی آن‌ها را چنان پروریده که باعث شده دشمنان ظرفیت آن‌ها را در این راستا به کار ببندد.

دشمن از طریق فضای مجازی برای جوانان برنامه ریزی می‌کند

وی با بیان اینکه فضای مجازی هیچ سودی به جز رصد اطلاعات برای موسسانش ندارد، خاطرنشان کرد: این افراد رصد می کنند که جوانان در فضای مجازی 80 درصد مسائل اخلاقی و ارتباطات را دنبال می کنند براین اساس دشمن در می‌یابد با کار بر روی این قضیه می‌تواند جوان ما را جذب کند و از آن به عنوان پیاده‌نظام در درون کشور ما بهره بگیرد.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی، افزود: دشمنان در فضای مجازی مسائلی را مطرح می‌کنند تا آستانه تحمل و پرخاشگری جوانان ما را دریابند و بر همین اساس برنامه می‌ریزند که چه زمانی می‌توانند اغتشاشات درونی را کلید بزنند که آن زمان با سوار شدن بر گرده منافقان داخلی مردم را به شورش فرا می‌خوانند.

وی در رابطه با نقش فضای مجازی در تغییر ارزش‌ها تبیین کرد: اگر روزی همه ارکان نظام جمع می‌شدند که به جوانان القا کنند لباس پاره بپوشید نمی‌توانستند اما امروز دشمن چنان ذائقه جوان ما را تغییر داده که جوان ما حاضر است از جیب خود 500 هزار تومان هزینه کند و لباس پاره بپوشد و این بدان معنی است که دشمن دیگر برای دسیسه‌هایش هزینه پرداخت نمی‌کند بلکه چنان می‌کند که مردم ما با میل و رغبت هزینه دسیسه‌های آنان را بپردازند.

حضور در میدان دشمن راه‌مقابله است/ با حذف فیزیکی به جایی نمی‌رسیم

هاشمی با بیان اینکه با حضور فیزیکی نمی توان به مقابله با جریان فرهنگی دشمن پرداخت افزود: بر فرض امروز هم که تلگرام بسته شود فردا دشمن با راهکارهای جدیدتر وارد می‌شود در حالیکه ما باید از همین فضا استفاده کنیم و بستری که دشمن می خواهد فرهنگ خود را در آن القا کند را به محلی برای القای فرهنگ غنی خود تبدیل کنیم چراکه ما معتقدیم فرهنگ ما بسیار غنی و شیرین‌تر از فرهنگ پوچ و پوشالی غربی‌ها است.

تا زمانی که مشکل اشتغال و ازدواج حل نشود دشمن از طریق غریزه جنسی جوانان را جذب خود می‌کند

وی در خصوص راهکارهای مقابله با فتنه اخیر تاکید کرد: تا زمانی که جهل مردم را به علم تبدیل نکنیم، تا مشکل ازدواج را حل نکنیم و برای جوانان ایجاد اشتغال و دآمد نکنیم، دشمنان از طریق غریزه جنسی جوانان را جذب می‌کنند که در آن صورت اگر جوان ما اولین لذت غریزه جنسی را با گناه تجربه کرد دیگر نمی توان به او امید داشت.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه امروز بسیاری از جوانان اولین زاویه ای که با خدا می گیرند بر اثر همین غریزه جنسی است، تصریح کرد: اگر انقلابیون که داعیه پیروی از ولایت دارند به دستورات رهبری در اقتصاد مقاومتی عمل می‌کردند و با توکل بر خدا بستر ازدواج راحت را برای پسر و دختر خود فراهم می‌کردند این الگو به سرعت در جامعه فراگیر می‌شد و امروز شاهد این حجم از مفاسد اخلاقی نبودیم.

انقلابیون باید سردمدار اعتراضات باشند/ سکوت روحانیون در مسائل مختلف صحنه را به دست دشمنان سپرده است

وی با اشاره به جمله شهید مطهری مبنی بر اینکه یکی از عوامل دین گریزی، از دست دادن سنگرهای پرخاشگری توسط متدینین است افزود: انقلابیون همواره باید سردمدار اعتراضات باشند نه اینکه دشمنان اعتراضات را کلید بزنند.

هاشمی افزود: امروز یکی از تفاوت حوزه های ما با اهل سنت این است که آن ها در بدیهیات خود متن های انقلابی دارند اما ما در مستحکمات خود نیز محکم و انقلابی عمل نمی‌کنیم.

وی با بیان اینکه امروز حوزه علمیه باید سردمدار ایستادگی در برابر مفاسد باشد نه اینکه به بهانه نظام اسلامی سکوت کند یادآور شد: شهید مطهری فرمودند اگر نتوانید صدای مخالف را در قالب آزادی اندیشه مدیریت کنید با مشکل مواجه خواهیم شد.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی با اشاره به سیره شهید مطهری مبنی بر اینکه حتی اگر فردی که ضد خدا هست باید اندیشه اش را بیاورید و با او بحث کنید اظهار کرد: امروز متاسفانه علما راجع به بسیاری از مسائل جامعه سکوت می‌کنند در حالیکه روزی شهید مطهری حتی مخالفان خدا را در دانشگاه فرا می‌خواند و با آنان مباحثه می‌کرد.

وی با بیان اینکه امروز مشکل اصلی ما تربیت اقتصادی و فرهنگی است عنوان کرد: کشور ما مشکل اقتصادی ندارد بلکه مشکل اداره اقتصادی دارد چنانکه رهبری فرمودند اگر اقتصاد مقاومتی را عمل کرده بودید امروز مشکل اقتصادی نداشتیم اما می‌بینیم امروز با وجود این همه تحریم، ایران یکی از کشورهای رده اول در واردات لوازم آرایشی و ماشین‌های لوکس خارجی است

هاشمی با اشاره واردات سالانه 45 میلیارد نخ سیگار خارجی به کشور تصریح کرد: ما اگر فرهنگ مصرف خود را اصلاح کنیم در این مملکت دیگر گرسنه‌ای وجود نخواهد داشت.

اگر افکار جامعه اصلاح نشود حرکت‌های جهادی سودی نخواهد داشت

وی با بیان اینکه اگر فکر در این مملکت درست نشود همه مشکلات برقرار است افزود: اول انقلاب نهادهای حمایتی همچون جهاد سازندگی در روستاها به ساخت‌وساز پرداختند اما چون فکر افراد را اصلاح نکردند باز شاهد هجوم مردم از روستا به شهرها بودیم و در واقع تا زمانی که افکار مردم اصلاح نشود هرچه بیشتر برای سازندگی و رفاه جامعه تلاش کنیم، کمتر نتیجه می‌گیریم.

این مدرس دانشگاه با اشاره به مشکلات اساسی که به دلیل وجود افکار غلط در اداره جامعه حاکم شده ابراز کرد: امروز جامعه ما بخشی از قانون را از اسلام و برخی را از غرب گرفته و همین باعث بروز تناقضات و اختلال شده است به عنوان مثال در قانون اسلام مردها باید به زن نفقه بپردازند از طرفی رئیس جمهور می‌گوید در قانون اشتغال باید به زن و مرد یکسان نگاه شود بدین ترتیب زن ها شاغل و مردها بیکار می‌شوند از طرفی این مرد بیکار باید نفقه هم بپردازد براین اساس امروز هزاران نفر بر اثر نفقه به زندان افتاده‌اند.

حریت و آزادگی عامل اصلی برای اصلاح جامعه

وی با تاکید براین مهم که هرکس بخواهد اهل اصلاح باشد باید اهل حریت باشد و خودش را در بده بستان دنیا اسیر نکرده باشدT خاطرنشان کرد: اگر جایی اشکالاتی هست کسی نمی‌تواند جلوی اشکالات بایستد مگر اینکه آزاده باشد و امروز متاسفانه افراد دلسوز در اثر ترس از دست دادن سمت و مقام خود سکوت می‌کنند و این سکوت نشان از اسارت آن‌ها و دلدادگی به دنیا است.

هاشمی با اشاره به جمله ای از شهید مطهری پیرامون مشکلاتی که انقلاب در آینده به آن دچار خواهد شد افزود: امروز این کلام شهید مطهری تحقق یافته و ما دچار نفوذ اندیشها های بیگانه، تجدد گرایی، ناتمام گذاشتن هدف های نهضت، رخنه فرصت طلب ها، ابهام در طرح های آینده و انحراف از اندیشه ها و معنویت شده‌ایم.

اگر انقلابیون جلودار اعتراضات باشند به اصول حمله نخواهند کرد

رئیس مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی در پایان به همه دلسوزان انقلاب توصیه کرد: اگر می‌خواهید منافقان فتنه انگیزی نکنند و از کاستی‌ها در مسیر ایجاد آشوب و اغتشاش استفاده نکنند باید با روشنگری و فریاد علیه ظلم و تبعیض دستگاه‌های نظام، شما انقلابیون سردرم‌دار اعتراض و مبارزه با فساد باشید چراکه به تعبیر شهید مطهری در این صورت خیال ما راحت است که شما به اصول حمله نخواهید کرد.